Advertising

Indiana Football Digest's Insider - 2018 Postseason Week Three

HOT OFF THE PRESS

Greenfield Central will have a new face on the sidelines after the combination of Adam Sherman and Stephen Speer stepped down. Sherman compiled a 9-17 mark over his two-plus seasons, while Speer ended with a 0-5 mark over the second half of this year.

North Central (Farmersburg) claimed its first sectional crown with a 14-0 blanking of West Washington in the Class 1A Sectional 48 affair. Other teams coming up short in their attempt to come out on top for the first time were Anderson, Maconaquah, Sullivan, Boone Grove, Union City, and Traders Point Christian

Dave Pasch earned his 150th career win with Indianapolis Lutheran’s 32-13 victory over Hagerstown in the Class 1A Sectional 46 final.

Decatur Central ended Indianapolis Cathedral’s run of 12 consecutive sectional titles with a 21-14 triumph over the Irish in the Class 5A Sectional 13 finale.

There were 27 repeat sectional winners and eight teams (Penn, Fishers, Kokomo, Indianapolis Cathedral, Mississinewa, Greenwood, Providence, and Southwood) which lost in their quest for another title.

Here is the last time these teams were 12-0: Adams Central (1999), Whiting (first time), West Lafayette (2009), Pioneer (2017), Marion (1990), Angola (2017), Paoli (2009), Western Boone (1998), Evansville Memorial (1988), New Palestine (11-0-2015), Warren Central (11-0-2011).

Go to www.ihsaa.org for complete results and matchups for the 46th Indiana High School Athletic Association Football State Tournament presented by the Indianapolis Colts.

LONGEST WINNING STREAKS

Pioneer has a 27-game winning streak.

Evansville Memorial has won 20 games in a row.

Columbus East and Lafayette Jeff have won 10 straight games.

Mishawaka and Valparaiso have nine wins in a row.

Pioneer, Columbus East, Southridge, Evansville Memorial, and East Central have captured nine straight post-season wins.

SECTIONAL CHAMPIONS (Repeat winners bolded)

CLASS 6A

1: Crown Point 17, Merrillville 13

2: Valparaiso 21, Penn 0

3: Fort Wayne Snider 49, Homestead 35

4: Carmel 41, Lafayette Jeff 21

5: North Central (Indianapolis) 42, Fishers 7

6: Warren Central 55, Lawrence Central 7

7: Avon 38, Brownsburg 0

8: Center Grove 23, Franklin Central 6

CLASS 5A

9: Michigan City 49, LaPorte 7

10: Concord 17, Elkhart Central 14

11: Harrison (West Lafayette) 19, Kokomo 16

12: New Palestine 78, Anderson 0

13: Decatur Central 21, Indianapolis Cathedral 14

14: Bloomington South 28, Martinsville 25 (2OT)

15: Columbus East 51, Bedford North Lawrence 14

16: Castle 55, Terre Haute South 34

CLASS 4A

17: Lowell 20, Hammond Morton 14

18: Mishawaka 27, South Bend Saint Joseph 23

19: Angola 27, NorthWood 26

20: Fort Wayne Bishop Dwenger 14, Fort Wayne Wayne 13

21: Marion 26, Mississinewa 9

22: Mooresville 49, Greenwood 14

23: East Central 57, Edgewood 22

24: Evansville Central 49, Boonville 20

CLASS 3A

25: West Lafayette 51, Andrean 24

26: Brebeuf Jesuit 42, Blackford 13

27: Mishawaka Marian 35, Maconaquah 7

28: Fort Wayne Bishop Luers 27, Bellmont 14

29: Indianapolis Bishop Chatard 42, Indian Creek 6

30: Tri-West 31, Sullivan 27

31: Brownstown Central 35, Batesville 28

32: Evansville Memorial 56, Gibson Southern 28

CLASS 2A

33: Whiting 37, Boone Grove 19

34: Bremen 42, Bluffton 13

35: Eastbrook 27, Lewis Cass 25

36: Lapel 42, Shenandoah 41(OT)

37: Indianapolis Scecina 34, Triton Central 30

38: Western Boone 49, North Putnam 8

39: Paoli 21, Providence 17

40: Southridge 35, Evansville Mater Dei 25

CLASS 1A

41: Triton 29, North Judson 17

42: Pioneer 70, Lafayette Central Catholic 7

43: Adams Central 38, Southwood 0

44: Monroe Central 29, Union City 0

45: South Putnam 55, Traders Point Christian 8

46: Indianapolis Lutheran 32, Hagerstown 13

47: North Vermillion 22, Attica 6

48: North Central (Farmersburg) 14, West Washington 0

SECTIONAL TIDBITS

Fort Wayne Snider has now won 12 straight titles.

Center Grove has won eight consecutive championships.

Carmel and Pioneer have captured six in a row.

Bloomington South. Indianapolis Lutheran, and Lowell have claimed five straight crowns.

East Central, Mishawaka Marian, and West Lafayette have won four in a row.

Crown Point, Eastbrook, and Evansville Memorial have captured three consecutive titles.

Prior to 2018, here is the last times these teams won a sectional championship: CLASS 6A: Crown Point (2017), Valparaiso (2010), Fort Wayne Snider (2017), Carmel (2017), North Central (Indianapolis) (1993), Warren Central (2016), Avon (2017), Center Grove (2017). CLASS 5A: Michigan City (2017), Concord (2017), Harrison (West Lafayette) (1994), New Palestine (2015), Decatur Central (2005), Bloomington South (2017), Columbus East (2017), Castle (2016). CLASS 4A: Lowell (2017), Mishawaka (2016), Angola (2017), Fort Wayne Bishop Dwenger (2017), Marion (1990), Mooresville (2004), East Central (2017), Evansville Central (2017). CLASS 3A: West Lafayette (2017), Brebeuf Jesuit (2017), Mishawaka Marian (2017), Fort Wayne Bishop Luers (2017), Indianapolis Bishop Chatard (2016), Tri-West (2014), Brownstown Central (2016), Evansville Memorial (2017). CLASS 2A: Whiting (2016), Bremen (2015), Eastbrook (2017), Lapel (2017), Indianapolis Scecina (2017), Western Boone (2017), Paoli (2013), Southridge (2017). CLASS 1A: Triton
(2008), Pioneer (2017), Adams Central (2016), Monroe Central (2017), South Putnam (2013), Indianapolis Lutheran (2017), North Vermillion (2015), North Central (Farmersburg) (first time).

REGIONAL PAIRINGS (All games Friday unless indicated)

CLASS 6A

Crown Point (5-6) at Valparaiso (9-2)

Fort Wayne Snider (9-2) at Carmel (9-2)

Warren Central (11-0) at North Central (Indianapolis) (9-2)

Avon (9-2) at Center Grove (8-3)

CLASS 5A

Concord (6-5) at Michigan City (9-2)

New Palestine (11-0) at Harrison (West Lafayette) (6-5)

Bloomington South (6-5) at Decatur Central (10-1)

Castle (7-4) at Columbus East (10-2)

CLASS 4A

Lowell (10-2) at Mishawaka (11-1)

Angola (12-0) vs. Fort Wayne Bishop Dwenger (11-1) (at New Haven)

Mooresville (11-1) at Marion (12-0)

Evansville Central (11-1) at East Central (11-1) (3 p.m., Saturday)

CLASS 3A

Brebeuf Jesuit (10-2) at West Lafayette (12-0)

Mishawaka Marian (8-4) at Fort Wayne Bishop Luers (8-4)

Tri-West (8-4) at Indianapolis Bishop Chatard (10-2)

Brownstown Central (11-1) at Evansville Memorial (12-0)

CLASS 2A

Whiting (12-0) at Bremen (10-2)

Eastbrook (11-1) at Lapel (8-4)

Western Boone (12-0) vs. Indianapolis Scecina (11-1) (at Roncalli)

Paoli (12-0) at Southridge (9-3)

CLASS 1A

Pioneer (12-0) at Triton (9-3)

Adams Central (12-0) at Monroe Central (10-2)

Indianapolis Lutheran (9-3) at South Putnam (6-6)

North Central (Farmersburg) (9-1) at North Vermillion (11-1)

REGIONAL NOTES

Carmel has won five straight championships.

East Central has earned three straight titles.

Columbus East, Eastbrook, Indianapolis Lutheran, Lowell, and Pioneer have won back-to-back crowns.

Here is the last time these teams won a regional title: CLASS 6A: Crown Point (1988), Valparaiso (2010), Fort Wayne Snider (2016), Carmel (2017), North Central (Indianapolis) (1993), Warren Central (2013), Avon (2017), Center Grove (2017). CLASS 5A: Michigan City (2017), Concord (2013), Harrison (West Lafayette) (1992), New Palestine (2015), Decatur Central (never), Bloomington South (2016), Columbus East (2017), Castle (2013). CLASS 4A: Lowell (2017), Mishawaka (2012), Angola (1992), Fort Wayne Bishop Dwenger (2017), Marion (1990), Mooresville (1989), East Central (2017), Evansville Central (never). CLASS 3A: West Lafayette (2015), Brebeuf Jesuit (2017), Mishawaka Marian (2017), Fort Wayne Bishop Luers (2014), Indianapolis Bishop Chatard (2015), Tri-West (2014), Brownstown Central (2016), Evansville Memorial (2017). CLASS 2A: Whiting (2016), Bremen (2011), Eastbrook (2017), Lapel (never), Indianapolis Scecina (2017), Western Boone (1998), Paoli (2013), Southridge (2017). CLASS 1A: Triton (never), Pioneer (20
17), Adams Central (2016), Monroe Central (2017), South Putnam (2002), Indianapolis Lutheran (2017), North Vermillion (2015), North Central (Farmersburg) (never).

ALL-TIME LEADERS IN PLAYOFF WINS (Bolded teams still active in playoffs): Fort Wayne Bishop Luers - 130-24 (.844), Indianapolis Bishop Chatard – 125-25 (.833), Carmel – 123-33 (.789), Indianapolis Cathedral – 118-25 (.825), Penn – 118-35 (.771) Fort Wayne Bishop Dwenger - 114-32 (.781), Indianapolis Roncalli – 106-29 (.785), Fort Wayne Snider – 106-34 (.757), Ben Davis - 105-25 (.808), Jimtown – 102-33 (.756), Sheridan – 98-30 (.766), Evansville Mater Dei - 96-35 (.733), NorthWood - 95-36 (.725), Hobart - 95-36 (.725), Warren Central - 87-26 (.770).

ALL-TIME SECTIONAL CHAMPIONS: Carmel 30, Indianapolis Bishop Chatard 27, Fort Wayne Snider 27, Fort Wayne Bishop Dwenger 25, Penn 24, Fort Wayne Bishop Luers 24, Indianapolis Cathedral 22, Indianapolis Ben Davis 22, Jimtown 22, Adams Central 20, Evansville Mater Dei 20, Hobart 20, Sheridan 19, East Central 19, Indianapolis Roncalli 19, NorthWood 18, Lawrenceburg 18, Warren Central 18, Andrean 17, Evansville Reitz 16, Indianapolis Cardinal Ritter 16, Griffith 15, Bremen 15, Lowell 15, Bloomington South 14, Linton-Stockton 14, Center Grove 14, Eastbrook 14, West Lafayette 14, Zionsville 14, Jasper 13, Brownstown Central 13, Castle 13, Columbus East 13, Evansville Memorial 13, Heritage Hills 12, North Judson 12, Tri-West 12, Mishawaka 12, Indianapolis Scecina 11, Fountain Central 11, Merrillville 11, Lafayette Central Catholic 11, Pioneer 11, South Putnam 11, Valparaiso 11, Eastern Hancock 10, Hagerstown 10, Hamilton Southeastern 10, Mishawaka Marian 10, New Palestine 10, Rensselaer Central 10, South Bend Saint
Joseph 10.

ALL-TIME REGIONAL CHAMPIONS: Fort Wayne Bishop Dwenger 20, Carmel 20, Fort Wayne Bishop Luers 18, Indianapolis Bishop Chatard 18, Indianapolis Cathedral 18, Penn 17, Ben Davis 17, Fort Wayne Snider 16, Hobart 15, Indianapolis Roncalli 15, Sheridan 14, Indianapolis Cardinal Ritter 14, Evansville Mater Dei 12, Jimtown 12, Center Grove 12, Jasper 11, NorthWood 11, Adams Central 11, South Putnam 10, Bloomington South 10, Linton-Stockton 10, Columbus East 10, Heritage Hills 9, Tri-West 9, Warren Central 8, Bremen 8, Andrean 8, East Central 8, Lafayette Central Catholic 8, West Lafayette 8, Lowell 8, Evansville Memorial 8, Franklin Central 7, South Bend Saint Joseph 7.

ALL-TIME SEMISTATE CHAMPIONS: Fort Wayne Bishop Luers 15, Indianapolis Bishop. Chatard 14, Indianapolis Cathedral 13, Indianapolis Roncalli 12, Penn 12, Carmel 11, Indianapolis Cardinal Ritter 10, Ben Davis 11, Sheridan 10, Hobart 9, Fort Wayne Bishop Dwenger 9, Warren Central 8, Fort Wayne Snider 7, Franklin Central 6, Jimtown 6, Andrean 6, Tri-West 6, Lafayette Central Catholic 6, NorthWood 6, Evansville Mater Dei 5, Bremen 4, East Central 4, Indianapolis Scecina 4, Lowell 4, South Bend Saint Joseph 4, Southridge 4, West Lafayette 4, Pioneer 4, Center Grove 4, Bloomington South 3, Columbus East 3, Concord 3, Evansville Memorial 3, Fountain Central 3, Goshen 3, Hamilton Southeastern 3, Jasper 3, Tipton 3, Zionsville 3.

ALL-TIME STATE CHAMPIONS: Indianapolis Bishop Chatard 13, Indianapolis Cathedral 12, Fort Wayne Bishop Luers 11, Ben Davis 9, Sheridan 9, Indianapolis Roncalli 9, Warren Central 8, Carmel 8, Lafayette Central Catholic 7, Indianapolis Cardinal Ritter 5, Penn 5, Franklin Central 4, Hobart 4, Tri-West 4, Jimtown 4, , Fort Wayne Bishop Dwenger 4, Columbus East 3, Mishawaka Marian 3, Andrean 2, Blackford 2, Bloomington South 2, Bremen 2, Brownsburg 2, Castle 2, Center Grove 2, Evansville Reitz 2, Fort Wayne Snider 2, Goshen 2, Pioneer 2, East Central 2, Indianapolis Scecina 2, Lawrenceburg 2, North Montgomery 2, West Lafayette 2, Pioneer 2, Zionsville 2.

WINNINGEST ACTIVE COACHES (Bolded names still active in playoffs): Larry “Bud” Wright (Sheridan) 418, Russ Radtke (New Prairie) 357, Mike Gillin (Mooresville) 319, Bob Gaddis (Columbus East) 314, Mo Moriarity (Bloomington South) 297, John Hart (Brownsburg) 294, Jeff Adamson (Eastbrook) 266, Reed May (Brownstown Central) 259, Rick Wimmer (Fishers) 256, Scott Mannering (Twin Lakes) 237, Eric Moore (Center Grove) 235, Mike Johnson (Logansport) 225, Kevin O'Shea (Indianapolis North Central) 226, Mark Bless (Avon) 224, Mike Goebel (Evansville Mater Dei) 217, Bart Curtis (Warsaw) 208, Scot Shaw (Elkhart Memorial) 207, John Hendryx (Knox) 206

CLOSING IN ON 200: Brian Moore (Parke Heritage) 195, Jeff Cain (Whiting) 194, Ott Hurrle (Indianapolis Scecina) 193, Sherwood Haydock (Woodlan) 192

CLOSING IN ON 100: Darin Ward (Boonville) 99, Doug Hurt (Castle) 98, Mike Campbell (Jimtown) 97, Ron Qualls (Anderson) 97, Kevin Hutchins (Monrovia) 97

Advertising