The Indiana Football Digest's Insider - Regional Finals

By Paul Condry and Matt Kopsea

fridaynightfootball-03.jpg

HOT OFF THE PRESS

Alex Maxwell's 38-yard touchdown pass to Justin Drees on the final play of regulation helped East Central claim a 33-27 win over Evansville Reitz.

Pioneer ended defending Class 1A state champion Lafayette Central Catholic's 27-game winning streak with a 28-27 victory. Matthew Nusbaum's extra-point following Jack Kiser's one-yard touchdown with 40.6 seconds left was the difference as the Panthers also snapped LCC's 33-game Class 1A post-season winning streak.

Kiann McDonald converted his first field goal of the season, a 30-yard boot, with 1.6 seconds left to lift Garrett to a 31-28 upset of No. 2 (Class 3A) Mishawaka Marian.

Gavin Bane became Brownstown Central's all-time leading scorer in the Braves' 30-7 win over Evansville Memorial. Bane ran for 107 yards and one score and now has 430 career points.

Brayton Yoder scampered 26 times for a school-best 246 yards and four touchdowns in NorthWood's 52-28 win over New Haven. Yoder broke the previous mark of 228 yards established in 1995 by Panthers' head coach Nate Andrews.

Indianapolis Roncalli recorded its 400th program win with a 42-7 decision over Delta.

Tony Tinkel has ended his six-year run at Boone Grove. He was 30-33 overall, including 2-8 this past season.

Chad Dockery has stepped down after five seasons at Mooresville. He exits with a 13-38 mark and was 2-9 this past fall.

LONGEST CURRENT WINNING STREAKS

Fort Wayne Snider has won 18 straight contests.

Monrovia has won 10 playoff games in a row.

Center Grove and Fort Wayne Snider have eight straight playoff victories.

HERE'S TO THE WINNERS

Here is the last time these teams started 13-0: Fort Wayne Snider (12-0-2012), Indianapolis Roncalli (1999), Linton-Stockton (2013), NorthWood (1993), Penn (12-0-2014), Pioneer (2002).

REGIONAL FINAL SCORES

CLASS 6A

Penn 23, Crown Point 0

Carmel 42, Homestead 7

Ben Davis 51, Indianapolis Cathedral 21

Center Grove 28, Warren Central 7

CLASS 5A

Fort Wayne Snider 31, Mishawaka 7

Westfield 45, Kokomo 7

Columbus East 42, Zionsville 35

Bloomington South 44, Castle 23

CLASS 4A

Lowell 44, Hobart 23

NorthWood 52, New Haven 28

Indianapolis Roncalli 42, Delta 7

East Central 33, Evansville Reitz 27

CLASS 3A

Garrett 31, Mishawaka Marian 28

Fort Wayne Concordia 62, West Lafayette 27

Lawrenceburg 37, Danville 20

Brownstown Central 30, Evansville Memorial 7

CLASS 2A

Whiting 55, Winamac 14

Eastbrook 28, South Adams 21

Indianapolis Cardinal Ritter 40, Milan 6

Monrovia 35, Evansville Mater Dei 28

CLASS 1A

Pioneer 28, Lafayette Central Catholic 27

Adams Central 23, Southwood 7

Indianapolis Lutheran 48, Fountain Central 19

Linton-Stockton 56, Eastern Greene 7

Prior to 2016, here is the last time these teams celebrated regional titles.

CLASS 6A: Penn (2015), Carmel (2015), Ben Davis (2014), Center Grove (2015)

CLASS 5A: Fort Wayne Snider (2015), Westfield (2013), Columbus East (2014), Bloomington South (2014)

CLASS 4A: Lowell (2009), NorthWood (2008), Indianapolis Roncalli (2015), East Central (2015)

CLASS 3A: Garrett (2003), Fort Wayne Concordia (2007), Lawrenceburg (1985), Brownstown Central (2008)

CLASS 2A: Whiting (2015), Eastbrook (2004), Indianapolis Cardinal Ritter (2013), Monrovia (2015)

CLASS 1A:Pioneer (2014), Adams Central (2005), Indianapolis Lutheran (2014), Linton-Stockton (2015)

SEMISTATE PAIRINGS

CLASS 6A

Penn (12-0) at Carmel (8-4)

Center Grove (11-1) at Ben Davis (9-3)

CLASS 5A

Fort Wayne Snider (12-0) at Westfield (10-2)

Columbus East (12-1) at Bloomington South (11-1)

CLASS 4A

NorthWood (13-0) at Lowell (9-4)

Indianapolis Roncalli (13-0) at East Central (11-2)

CLASS 3A

Fort Wayne Concordia (11-2) at Garrett (12-1)

Brownstown Central (12-1) at Lawrenceburg (12-1)

CLASS 2A

Eastbrook (12-1) at Whiting (12-1)

Monrovia (9-4) at Indianapolis Ritter (9-4)

CLASS 1A

Pioneer (13-0) at Adams Central (12-1)

Indianapolis Lutheran (10-3) at Linton-Stockton (13-0)

Here is the last time these teams celebrated semistate titles.

CLASS 6A: Penn (2015), Carmel (2014), Ben Davis (2014), Center Grove (2015)

CLASS 5A: Fort Wayne Snider (2015), Westfield (2013), Columbus East (2013), Bloomington South (1998)

CLASS 4A: Lowell (2009), NorthWood (2005), Indianapolis Roncalli (2005), East Central (2015)

CLASS 3A: Garrett (none), Fort Wayne Concordia (none), Lawrenceburg (1985), Brownstown Central (none)

CLASS 2A: Whiting (2015), Eastbrook (2004), Indianapolis Cardinal Ritter (2013), Monrovia (2015)

CLASS 1A:Pioneer (2014), Adams Central (2000), Indianapolis Lutheran (none), Linton-Stockton (2015)

ALL-TIME LEADERS IN PLAYOFF WINS: Fort Wayne Bishop Luers - 124-23 (.844), Indianapolis Bishop Chatard – 119-24 (.832), Carmel – 116-32 (.784), Indianapolis Cathedral – 113-23 (.831), Penn – 113-32 (.779), Fort Wayne Bishop Dwenger 106-32 (.768), Indianapolis Roncalli – 104-27 (.794), Fort Wayne Snider – 102-32 (.761), Jimtown – 100-31 (.763), Ben Davis - 100-24 (.806), Sheridan – 95-28 (.772), Hobart - 95-34 (.736), Evansville Mater Dei - 92-33 (.736), NorthWood - 91-33 (.734), Warren Central - 84-25 (.771).

ALL-TIME SECTIONAL CHAMPIONS: Carmel 28, Indianapolis Bishop Chatard 25, Fort Wayne Snider 25, Fort Wayne Bishop Dwenger 23, Penn 23, Fort Wayne Bishop Luers 22, Jimtown 22, Indianapolis Cathedral 22, Indianapolis Ben Davis 21, Evansville Mater Dei 20, Hobart 20, Sheridan 19, Adams Central 19, Indianapolis Roncalli 19, NorthWood 18, Andrean 17,  Lawrenceburg 17, Warren Central 17, East Central 17, Evansville Reitz 16, Indianapolis Cardinal Ritter 16, Griffith 15, Bremen 14, Linton-Stockton 14, Jasper 13, Lowell 13, Zionsville 13, Heritage Hills 12, North Judson 12, Center Grove 12, Eastbrook 12, Bloomington South 12, Brownstown Central 12, West Lafayette 12, Merrillville 11, Tri-West 11, Columbus East 11, Evansville Memorial 11, Eastern Hancock 10, Hagerstown 10, Hamilton Southeastern 10, South Bend St. Joseph 10, South Putnam 10, Valparaiso 10.

ALL-TIME REGIONAL CHAMPIONS: Fort Wayne Bishop Dwenger 19, Carmel 19, Fort Wayne Bishop Luers 18, Indianapolis Bishop Chatard 18, Indianapolis Cathedral 17, Penn 16, Ben Davis 16, Fort Wayne Snider 16, Hobart 15, Indianapolis Roncalli 15, Sheridan 14, Indianapolis Cardinal Ritter 14, Evansville Mater Dei 12, Jimtown 12, Center Grove 12, Jasper 11, NorthWood 11, Adams Central 11, South Putnam 10, Bloomington South 10, Linton-Stockton 10, Heritage Hills 9, Tri-West 9, Columbus East 9, Warren Central 8, Bremen 8, Andrean 8, West Lafayette 8, Evansville Memorial 7, Franklin Central 7.

ALL-TIME SEMISTATE CHAMPIONS: Fort Wayne Bishop Luers 15, Indianapolis Bishop. Chatard 14, Indianapolis Cathedral 13, Indianapolis Roncalli 11, Penn 11, Sheridan 10, Ben Davis 10, Carmel 10, Hobart 9, Indianapolis Cardinal Ritter 9, Fort Wayne Bishop Dwenger 9, Warren Central 8, Fort Wayne Snider 7, Franklin Central 6, Jimtown 6, Andrean 6, Tri-West 6, Lafayette Central Catholic 6, NorthWood 5, Evansville Mater Dei 5, Bremen 4, Indianapolis Scecina 4, South Bend St. Joseph 4, West Lafayette 4, Bloomington South 3, Concord 3, Fountain Central 3, Goshen 3, East Central 3, Hamilton Southeastern 3, Jasper 3, Lowell 3, Southridge 3, Tipton 3, Zionsville 3, Center Grove 3.

ALL-TIME STATE CHAMPIONS:Indianapolis Bishop Chatard 13, Indianapolis Cathedral 12, Fort Wayne Bishop Luers 11, Sheridan 9, Indianapolis Roncalli 8, Warren Central 8, Ben Davis 8, Carmel 7, Lafayette Central Catholic 7, Penn 5, Franklin Central 4, Hobart 4, Tri-West 4, Indianapolis Cardinal Ritter 4, Jimtown 4, Fort Wayne Bishop Dwenger 4, Mishawaka Marian 3, Andrean 2, Blackford 2, Bloomington South 2, Bremen 2, Brownsburg 2, Castle 2, Center Grove 2, Columbus East 2, Evansville Reitz 2, Fort Wayne Snider 2, Goshen 2, Indianapolis Scecina 2, Lawrenceburg 2, North Montgomery 2, West Lafayette 2, Zionsville 2.

WINNINGEST ACTIVE COACHES (bolded are still active in playoffs):Larry "Bud" Wright (Sheridan) 401, Russ Radtke (New Prairie) 339, Mike Gillin (Indian Creek) 305, Bob Gaddis (Columbus East) 289, Mo Moriarity (Bloomington South) 284, John Hart (Brownsburg) 276, Rick Wimmer (Fishers) 245, Bruce Scifres (Indianapolis Roncalli) 246,Tim Roth (Winamac) 243,Jeff Adamson (Eastbrook) 241, Reed May (Brownstown Central) 240,Rick Streiff (Indianapolis Cathedral) 235, Scott Mannering (Twin Lakes) 227, Leroy Marsh (Munster) 224, Eric Moore (Center Grove) 220, George Gilbert (Tri-Central) 218, Vince Lorenzano (Indianapolis Bishop Chatard) 217, Mike Johnson (Logansport) 216,Kevin O'Shea (Lafayette Central Catholic) 214, Jim Davis (North White) 212, Mark Bless (Avon) 205, Mike Goebel (Evansville Mater Dei) 204, Scot Shaw (Elkhart Memorial) 202, Brett Colby (Kokomo) 196, Bart Curtis (Mishawaka) 195, John Hendryx (Knox) 190, Kirk Kennedy (Franklin County) 186, Sherwood Haydock (Woodlan) 176, Jeff Cain (Whiting) 176, Ott Hurrle (Indianapolis Scecina) 170, Larry McWhorter (Covenant Christian) 164, Herb King (Attica) 164, Tim Able (Triton Central) 159, Reggie Glon (Mishawaka Marian) 156, Cory Yeoman (Penn) 154.

This article has been reproduced in a new format and may be missing content or contain faulty links. Please use the Contact Us link in our site footer to report an issue.

Related Content

JOIN US AT LUCAS OIL STADIUM ON NOV. 8TH

JOIN US AT LUCAS OIL STADIUM ON NOV. 8TH

Catch the Colts back in action at Lucas Oil Stadium on November 8th as they welcome a maximum of 12,500 fans vs. the Baltimore Ravens.

Advertising