Indiana Football Digest Insider - 2019 Sectional Finals

The Indiana Football Digest Insider is weekly recap of news, facts, trends, and streaks around Indiana high school football.

24

HOT OFF THE PRESS

Perry Meridian is looking for a new coach after Matt Henninger stepped down after a four-year run with the Falcons. He posted a 5-35 record, including an 0-10 finish this fall.

Sean Kinsey has resigned after four seasons at Hammond Morton where he compiled a 29-15 mark, including an 8-2 record this past season with the Governors.

Hammond High will have a new coach in 2020 with the departure of Roosevelt Moore after six seasons with a 22-38 record and a 0-9 finish in 2019 with the Wildcats.

There will be a new champion in Class 3A with Indianapolis Bishop Chatard's 42-14 decision over West Lafayette.

Elkhart Memorial and Elkhart Central saw their run as football programs come to an end. The Chargers suffered a 38-6 loss to Mishawka in the Class 5A sectional semifinals, while the Blazers fell to Mishawaka in the Class 5A sectional final. The two schools will merge into Elkhart High School for the start of the 2020-21 school year.

Warsaw recorded its first win over Penn, 35-18, and their first sectional crown in the process. The Tigers were previously 0-12 against the Kingsmen.

Eastside recorded their first sectional championship in school history with a 34-0 win over Fairfield.

The Knox Redskins also recorded their first sectional championship in school history, defeating Calumet New Tech, 19-14.

SECTIONAL FINAL SCORES

CLASS 6A

1: Merrillville 10, Crown Point 9

2: Warsaw 35, Penn 18

3: Homestead 38, Carroll (Fort Wayne) 14

4: Carmel 35, Westfield 7

5: Zionsville 44, Brownsburg 41

6: Ben Davis 50, Southport 10

7: Warren Central 34, Lawrence North 7

8: Center Grove 49, Franklin Central 14

Prior to 2019, here is the last time these teams won a sectional title: Merrillville (2015), Warsaw (none) Homestead (2012), Carmel (2018), Zionsville (2017),Ben Davis (2017),Warren Central (2018), Center Grove (2018).

CLASS 5A

9: Valparaiso 45, LaPorte 0

10: Mishawaka 42, Elkhart Central 36

11: Fort Wayne Bishop Dwenger 42, Fort Wayne Northrop 0

12: Harrison (West Lafayette) 45, McCutcheon 7

13: Indianapolis Cathedral 42, Decatur Central 12  

14: New Palestine 49, Franklin 14

15: Bloomington South 32, Castle 6

16: Floyd Central 31, Jeffersonville 7

Prior to 2019, here is the last time these teams won a sectional title: Valparaiso (2018),Mishawaka (2018), Fort Wayne Bishop Dwenger (2018), Harrison (West Lafayette) (2018), Indianapolis Cathedral (2017), New Palestine (2018), Bloomington South (2018), Floyd Central (2009).

CLASS 4A

17: Hobart 20, Lowell 0

18: New Prairie 35, Plymouth 27

19: East Noble 14, Leo 7

20: Mississinewa 31, Marion 28

21: Mount Vernon (Fortville) 21, Pendleton Heights 14

22:Indianapolis Roncalli 34, Lebanon 14

23: Mooresville 17, East Central 14

24: Evansville Memorial 38, Evansville Central 14

Prior to 2019, here is the last time these teams won a sectional title: Hobart (2016), New Prairie (2017), East Noble (2003), Mississinewa (2017), Mount Vernon (Fortville (2012), Indianapolis Roncalli (2016), Mooresville (2018), Evansville Memorial (2018).

CLASS 3A

25: Knox 19, Calumet 12 (OT)

26: Mishawaka Marian 14, Jimtown 13

27: Fort Wayne Concordia 56, Peru 6

28: Indianapolis Bishop Chatard 42, West Lafayette 14

29: Danville 34, Indianapolis Cardinal Ritter 17

30: Vincennes Lincoln 34, Princeton 21

31: Lawrenceburg 35, Greensburg 14

32: Heritage Hills 27, Southridge 7

Prior to 2019, here is the last time these teams won a sectional crown: Knox (none), Mishawaka Marian (2018), Fort Wayne Concordia (2016), Indianapolis Bishop Chatard (2018), Danville (2017), Vincennes Lincoln (2006), Lawrenceburg (2017), Heritage Hills (2014).

CLASS 2A

33: Andrean 44, Rensselaer Central 34

34: Lewis Cass 56, LaVille 21

35: Eastside 34, Fairfield 0

36: Eastbrook 42, Eastern (Greentown) 12

37: Western Boone 56, South Vermillion 14

38: Heritage Christian 27, Indianapolis Scecina 8

39: Triton Central 20, Providence 0

40: Evansville Mater Dei 35, North Knox 6

Prior to 2019, here is the last time these teams won a sectional championship: Andrean (2014), Lewis Cass (2012), Eastside (nine), Eastbrook (2018), Western Boone (2018), Heritage Christian (2008), Triton Central (2014), Evansville Mater Dei (2016).

CLASS 1A

41: North Judson 15, Culver 14

42: Lafayette Central Catholic 34, Traders Point Christian 16

43: South Adams 47, Madison-Grant 20

44: Adams Central 38, Northfield 28

45: North Vermillion 42, Parke Heritage 40

46: Indianapolis Lutheran 49, Park Tudor 6

47: North Decatur 21, Milan 20

48: West Washington 20, Perry Central 0

Prior to 2019, here is the last time these teams celebrated a sectional crown: North Judson (2004), Lafayette Central Catholic (2016), South Adams (2016), Adams Central (2018), Indianapolis Lutheran (2018), North Decatur (1998), West Washington (2015). 

REGIONAL PARINGS

CLASS 6A

Warsaw (9-2) at Merrillville (10-1)

Carmel (8-3) at Homestead (11-0)

Ben Davis (7-4) at Zionsville (5-6)

Center Grove (6-5) at Warren Central (8-3)

Here is the last time these teams won a regional title: Merrillville (2012), Warsaw (none), Homestead (1998), Carmel (2018), Zionsville (2002), Ben Davis (2017), Warren Central (2018), Center Grove (2018).

CLASS 5A

Valparaiso (11-0) at Mishawaka (8-3)

Fort Wayne Bishop Dwenger (10-1) at Harrison (West Lafayette) (9-2)

Indianapolis Cathedral (9-2) at New Palestine (11-0)

Floyd Central (9-2) at Bloomington South (7-4)

Here is the last time these teams won a regional title: Valparaiso (2018), Mishawaka (2018), Fort Wayne Bishop Dwenger (2018), Harrison (West Lafayette) (1992), Indianapolis Cathedral (2017), New Palestine (2018), Bloomington South (2016), Floyd Central (none).

CLASS 4A

New Prairie (11-1) at Hobart (10-2)

East Noble (12-0) at Missiissinewa (11-1)

Indianapolis Roncalli (7-5) at Mount Vernon (Fortville (10-2)

Mooresville (10-2) at Evansville Memorial (10-1)

Here is the last time these teams won a regional title: Hobart (1996), New Prairie (2014), East Noble (2003), Mississinewa (1985), Mount Vernon (Fortville (none), Indianapolis Roncalli (2016), Mooresville (1989), Evansville Memorial (2018).

CLASS 3A

Mishawaka Marian (11-1) at Knox (11-1)

Indianapolis Bishop Chatard (11-1) at Fort Wayne Concordia (7-5)

Danville (7-5) at Vincennes Lincoln (8-4)

Heritage Hills (12-0) at Lawrenceburg (11-1)

Here is the last time these teams won a regional crown: Knox (none), Mishawaka Marian (2017), Fort Wayne Concordia (2016), Indianapolis Bishop Chatard (2018), Danville (2017), Vincennes Lincoln (1996), Lawrenceburg (2017), Heritage Hills (2014).

CLASS 2A

 Lewis Cass (11-1) at Andrean (9-3)

Eastside (10-2) at Eastbrook (10-2)

Heritage Christian (11-1) at Western Boone (11-1)

Evansville Mater Dei (10-2) at Triton Central (9-3)

Here is the last time these teams won a regional championship: Andrean (2014), Lewis Cass (2008), Eastside (nine), Eastbrook (2018), Western Boone (2018), Heritage Christian (2008), Triton Central (none), Evansville Mater Dei (2014).

CLASS 1A

North Judson (7-4) at Lafayette Central Catholic (9-3)

South Adams (12-0) at Adams Central (11-1)

North Vermillion (11-1) at Indianapolis Lutheran (11-0)

North Decatur (11-1) at West Washington (11-1)

Here is the last time these teams celebrated a regional crown: North Judson (2002), Lafayette Central Catholic (2015), South Adams (2014), Adams Central (2018), Indianapolis Lutheran (2018), North Decatur (none), West Washington (1994).

UPS AND DOWNS

Here is the last time these teams were 12-0.

South Adams (1992), East Noble (2003), Heritage Hills (2007), Indianapolis Lutheran (11-0-first time), Valparaiso (11-0-2010), Homestead (11-0-1998), New Palestine (11-0-2018)

LONGEST WINNING STREAKS

New Palestine has earned 25 consecutive victories

South Adams, East Noble, and Heritage Hills, have won 12 straight games.

Valparaiso, Indianapolis Lutheran, Homestead, and Lawrenceburg have an 11-game winning streak.

Hobart, Western Boone, and Eastbrook have claimed 10 straight wins.

Heritage Christian, North Decatur, and Eastside have won nine contests in a row.

North Vermillion has won eight consecutive games.

Andrean, Harrison (West Lafayette), and Vincennes Lincoln have a seven-game winning streak.

Adams Central and Indianapolis Cathedral have captured six straight contests.

TOURANAMENT SUCCESS

Western Boone has claimed nine straight post-season wins.

Fort Wayne Bishop Dwenger has won eight straight playoff games.

New Palestine and Warren Central have a seven-game post-season winning streak.

ALL-TIME LEADERS IN PLAYOFF WINS (Bolded are still active): Fort Wayne Bishop Luers - 132-26 (.835), Indianapolis Bishop Chatard – 129-26 (.832), Carmel – 127-34 (.789), Indianapolis Cathedral – 121-25 (.829), Fort Wayne Bishop Dwenger - 119-32 (.788), Penn – 119-36 (.768), Indianapolis Roncalli – 109-29 (.790), Ben Davis - 107-26 (.805), Fort Wayne Snider – 106-36 (.746), Jimtown – 104-34 (.754), Evansville Mater Dei - 99-35 (.739), Sheridan – 98-31 (.760), Hobart - 98-36 (.731), NorthWood - 96-37 (.722), Warren Central – 92-26 (.780).

WINNINGEST ACTIVE COACHES (Bolded are still active in playoffs)

Larry "Bud" Wright (Sheridan) 424, Russ Radtke (New Prairie) 367, Mike Gillin (Mooresville) 329, Bob Gaddis (Columbus East) 322, Mo Moriarity (Bloomington South) 304, John Hart (Brownsburg) 299, Jeff Adamson (Eastbrook) 278, Reed May (Brownstown Central) 268, Rick Wimmer (Fishers) 263, Eric Moore (Center Grove) 242, Scott Mannering (Twin Lakes) 241, Mark Bless (Avon) 233, Kevin O'Shea (Indianapolis North Central) 232, Mike Johnson (Logansport) 227, Mike Goebel (Evansville Mater Dei) 227, George Gilbert (Taylor) 223, Bart Curtis (Warsaw) 217, John Hendryx (Knox) 217, Scot Shaw (Elkhart Memorial) 210, Brian Moore (Parke Heritage) 205, Ott Hurrle (Indianapolis Scecina) 201.

CLOSING IN ON 200 WINS: Sherwood Haydock (Woodlan) 195

CLOSING IN ON 100 WINS: Ron Qualls (Anderson) 99, John Hurley (Evansville Memorial) 97.

ALL-TIME SECTIONAL CHAMPIONS: Carmel 31, Indianapolis Bishop Chatard 28, Fort Wayne Snider 27, Fort Wayne Bishop Dwenger 26, Penn 24, Fort Wayne Bishop Luers 24, Indianapolis Cathedral 23, Indianapolis Ben Davis 23, Jimtown 22, Adams Central 21, Evansville Mater Dei 21, Hobart 21, Indianapolis Roncalli 20, Sheridan 19, East Central 19, NorthWood 18, Lawrenceburg 18, Warren Central 18, Andrean 17, Evansville Reitz 16, Indianapolis Cardinal Ritter 16, Griffith 15, Bremen 15, Lowell 15, Bloomington South 15, Center Grove 15, Eastbrook 15, Zionsville 15, West Lafayette 14, Linton-Stockton 14, Evansville Memorial 14, Jasper 13, Brownstown Central 13, Castle 13, Columbus East 13, Mishawaka 13, Heritage Hills 13, North Judson 13, Tri-West 12, Merrillville 12, Lafayette Central Catholic 12, Valparaiso 12, Indianapolis Scecina 11, Fountain Central 11, Pioneer 11, South Putnam 11, Mishawaka Marian 11, New Palestine 11, Eastern Hancock 10, Hagerstown 10, Hamilton Southeastern 10, Rensselaer Central 10, South Bend Saint Joseph 10.

ALL-TIME REGIONAL CHAMPIONS: Fort Wayne Bishop Dwenger 21, Carmel 21, Fort Wayne Bishop Luers 19, Indianapolis Bishop Chatard 19, Indianapolis Cathedral 18, Penn 17, Ben Davis 17, Fort Wayne Snider 16, Hobart 15, Indianapolis Roncalli 15, Sheridan 14, Indianapolis Cardinal Ritter 14, Center Grove 13, Evansville Mater Dei 12, Jimtown 12, Adams Central 12, Jasper 11, NorthWood 11, Columbus East 11, South Putnam 10, Bloomington South 10, Linton-Stockton 10, Heritage Hills 9, Tri-West 9, Warren Central 9, Bremen 9, West Lafayette 9, Evansville Memorial 9, Andrean 8, East Central 8, Lafayette Central Catholic 8, Lowell 8, Franklin Central 7, South Bend Saint Joseph 7.

ALL-TIME SEMISTATE CHAMPIONS: Fort Wayne Bishop Luers 15, Indianapolis Bishop. Chatard 14, Indianapolis Cathedral 13, Indianapolis Roncalli 12, Penn 12, Carmel 12, Indianapolis Cardinal Ritter 10, Ben Davis 11, Sheridan 10, Fort Wayne Bishop Dwenger 10, Hobart 9, Warren Central 9, Fort Wayne Snider 7, Franklin Central 6, Jimtown 6, Andrean 6, Tri-West 6, Lafayette Central Catholic 6, NorthWood 6, Evansville Mater Dei 5, Pioneer 5, Bremen 4, East Central 4, Indianapolis Scecina 4, Lowell 4, South Bend Saint Joseph 4, Southridge 4, Evansville Memorial 4, New Palestine 4, West Lafayette 4, Center Grove 4, Bloomington South 3, Columbus East 3, Concord 3, Eastbrook 3, Fountain Central 3, Goshen 3, Hamilton Southeastern 3, Jasper 3, Tipton 3, Westfield 3, Zionsville 3, Western Boone 3.

ALL-TIME STATE CHAMPIONS: Indianapolis Bishop Chatard 13, Indianapolis Cathedral 12, Fort Wayne Bishop Luers 11, Ben Davis 9, Sheridan 9, Indianapolis Roncalli 9, Warren Central 9, Carmel 8, Lafayette Central Catholic 7, Fort Wayne Bishop Dwenger 5, Indianapolis Cardinal Ritter 5, Penn 5, Franklin Central 4, Hobart 4, Tri-West 4, Jimtown 4, Columbus East 3, Mishawaka Marian 3, Pioneer 3, Andrean 2, Blackford 2, Bloomington South 2, Bremen 2, Brownsburg 2, Castle 2, Center Grove 2, Evansville Reitz 2, Fort Wayne Snider 2, Goshen 2, East Central 2, Indianapolis Scecina 2, Lawrenceburg 2, North Montgomery 2, West Lafayette 2, Pioneer 2, Western Boone 2, New Palestine 2, Zionsville 2.

Related Content

Advertising