THE INDIANA FOOTBALL DIGEST'S INSIDER – 2015 PLAYOFFS VOLUME 4

THE INDIANA FOOTBALL DIGEST’S INSIDER – 2015 PLAYOFFS VOLUME 4

indiana-football-digest.jpg

THE INDIANA FOOTBALL DIGEST'S INSIDER – 2015 PLAYOFFS VOLUME 4

BY PAUL CONDRY AND MATT KOPSEA

HOT OFF THE PRESS

Lafayette Central Catholic coach Kevin O'Shea celebrated his 200th career win with the Knights' 31-14 triumph over Pioneer for a Class 1A regional crown. It was also O'Shea's 100th win at LCC. He is now 200-72 over 23 seasons.

Penn and Center Grove earned spots in the Class 6A state title game with semistate victories. The Kingsmen downed two-time defending state runner-up Carmel, 16-0, in the North, while the Trojans used a two-point conversion in the second overtime to edge Avon, 35-34.

Kokomo celebrated its first regional championship with 21-19 win over Westfield in Class 5A action.

A week after earning their first sectional titles, Indianapolis Howe and Northfield added a regional crown to their resumes. The Hornets cruised past Indianapolis Scecina, 26-7, in Class 2A, while the Norsemen were a 21-13 winner over Adams Central in Class 1A.

After 40 years on the sidelines at Pendleton Heights, John Broughton has decided to retire. His final mark with the Arabians was 226-186, including a 5-7 mark this past season.

Lance Scheib ended his eight-year stay at Noblesville with a 30-52 record, including a 3-7 mark this fall.

Brad Stewart's five-year run at Kankakee Valley has come to an end with his resignation. He was 24-27 with the Kougars, including a 4-6 record in 2015.

Craig Redman has stepped down after five seasons at South Bend Adams. The Eagles were 26-28 under Redman, including an 8-4 campaign this fall.

Eric Heiney is done after two seasons at Prairie Heights in which he was 0-10 this past season and 1-19 overall.

James Byers has resigned after two campaigns at Seeger where he posted a 2-8 record in 2015 and 3-17 overall.

Here are the private schools still alive in the tournament: South Bend St. Joseph (4A), Fort Wayne Bishop Dwenger (4A), Indianapolis Roncalli (4A), Mishawaka Marian (3A), Indianapolis Bishop Chatard (3A), Lafayette Central Catholic (1A)

STAY TUNED

CLASS 6A FINAL – NOVEMBER 28

Penn (12-1) vs. Center Grove (13-0), 7:05 p.m.

CLASS 5A SEMISTATE FINALS

Kokomo (12-0) at Fort Wayne Snider (11-1), 7:30 p.m., Nov. 20

Castle (8-4) at New Palestine (12-0), 6 p.m., Nov. 21

CLASS 4A SEMISTATE FINALS

Fort Wayne Bishop Dwenger (12-1) at South Bend St. Joseph (8-5), 7:30 p.m., Nov. 20

Indianapolis Roncalli (9-4) at East Central (11-2), 7:30 p.m., Nov. 20

CLASS 3A SEMISTATE FINALS

West Lafayette (12-1) at Mishawaka Marian (10-3), 7:30 p.m., Nov. 20

Gibson Southern (13-0) at Indianapolis Bishop Chatard (9-3) (Lawrence North H.S.), 6 p.m., Nov. 21

CLASS 2A SEMISTATE FINALS

Woodlan (13-0) at Whiting (12-1), 7 p.m., Nov. 21

Monrovia (12-1) at Indianapolis Howe (10-3), 7 p.m., Nov. 20

CLASS 1A SEMISTATE FINALS

Lafayette Central Catholic (13-0) at Northfield (8-5), 7 p.m., Nov. 20

North Vermillion (12-1) at Linton-Stockton (12-1), 7:30 p.m., Nov. 20

AWARDS GALORE

The 2016 Griddys Awards program will take place on Sunday, March 20, 2016 at the Indianapolis Colts' Indiana Farm Bureau Center. More details will be coming for the ninth annual affair that celebrates the heroes and champions of the 2015 Indiana high school football campaign.

HIGHS AND LOWS

Here is the last time these clubs started 13-0: Center Grove (first time), Gibson Southern (2013), Lafayette Central Catholic (2011), Woodlan (first time).

Last time staring 12-0: Kokomo (first time), New Palestine (2014).

HERE IS TO THE CHAMPIONS

SECTIONAL CHAMPS BY CONFERENCE

Allen County: Adams Central, Woodlan

Conference Indiana: Bloomington South

Duneland: Merrillville

Eastern Indiana: Batesville, East Central

Greater South Shore: Whiting

Hoosier: Lafayette Central Catholic, West Lafayette

Hoosier Crossroads: Avon, Westfield, Zionsville

Hoosier Heritage: Delta, New Palestine

Hoosier North: Pioneer

Indiana Crossroads: Indianapolis Lutheran, Indianapolis Scecina, Monrovia

Indianapolis: Indianapolis Howe

Metropolitan: Carmel, Center Grove, Warren Central

Mid-Southern         Brownstown Central

North Central: Kokomo

Northeast 8: Bellmont

Northern Indiana: Mishawaka, Penn, South Bend St. Joseph, Bremen, Mishawaka Marian

Northern Lakes: Plymouth

Northwest Crossroads: Lowell

Patoka Lake: West Washington

Pocket: Gibson Southern

Southern Indiana: Castle, Evansville Harrison, Evansville Mater Dei

Summit: Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Snider, Homestead

Three Rivers: Northfield

Tri-Eastern: Winchester

Wabash River: North Vermillion

REGIONAL CHAMPS BY CONFERENCE

Allen County: Woodlan

Eastern Indiana: East Central

Greater South Shore: Whiting

Hoosier: Lafayette Central Catholic, West Lafayette

Hoosier Crossroads: Avon

Hoosier Heritage: New Palestine

Indiana Crossroads: Monrovia

Indianapolis: Indianapolis Howe

Metropolitan: Carmel, Center Grove

North Central: Kokomo

Northern Indiana: Penn, South Bend St. Joseph, Mishawaka Marian

Pocket: Gibson Southern

Southern Indiana: Castle

Summit: Fort Wayne Bishop Dwenger, Fort Wayne Snider

Three Rivers: Northfield

Wabash River: North Vermillion

SEMISTATE CHAMPS BY CONFERENCE

Metropolitan: Center Grove

Northern Indiana: Penn

Prior to 2015, here is the last time these clubs won a semistate title

CLASS 6A: Penn (2011), Center Grove (2008)

Here is the last time these clubs won a semistate title

CLASS 5A: Fort Wayne Snider (2012), Kokomo (none), New Palestine (2014), Castle (1994)

CLASS 4A: South Bend St. Joseph (2011), Fort Wayne Bishop Dwenger (2013), Indianapolis Roncalli (2005), East Central (1994)

CLASS 3A: Mishawaka Marian (none), West Lafayette (2009), Indianapolis Bishop Chatard (2012), Gibson Southern (none)

CLASS 2A: Whiting (none), Woodlan (1981), Indianapolis Howe (none), Monrovia (2009)

CLASS 1A: Lafayette Central Catholic (2011), Northfield (none), North Vermillion (2014), Linton-Stockton (none)

Prior to 2015, here is the last time these clubs won a regional title

CLASS 6A: Penn (2014), Carmel (2014), Avon (2005), Center Grove (2014)

CLASS 5A: Fort Wayne Snider (2014), Kokomo (none), New Palestine (2014), Castle (1994)

CLASS 4A: South Bend St. Joseph (2011), Fort Wayne Bishop Dwenger (2013), Indianapolis Roncalli (2005), East Central (2003)

CLASS 3A: Mishawaka Marian (2012), West Lafayette (2013), Indianapolis Bishop Chatard (2012), Gibson Southern (2013)

CLASS 2A: Whiting (1996), Woodlan (1988), Indianapolis Howe (none), Monrovia (2014)

CLASS 1A: Lafayette Central Catholic (2014), Northfield (none), North Vermillion (2014), Linton-Stockton (2013)

Prior to 2015, here is the last time these programs won a sectional title.

CLASS 6A:* *Merrillville (2014), Penn (2014), Homestead (2006), Carmel (2014), Avon (2010), Indianapolis Cathedral (2014), Warren Central (2014), Center Grove (2014).

CLASS 5A: Mishawaka (2013), Fort Wayne Snider (2014), Westfield (2014), Kokomo (1985), Zionsville (2008), New Palestine (2014), Bloomington South (2014), Castle (2012)

CLASS 4A: Lowell (2014), South Bend St. Joseph (2011), Plymouth (2001),Fort Wayne Bishop Dwenger (2013), Indianapolis Roncalli (2014), Delta (2009), East Central (2010), Evansville Harrison (1997)

CLASS 3A: Mishawaka Marian (2012), Culver Academy (2000), Bellmont (2011), West Lafayette (2013), Indianapolis Bishop Chatard (2013), Batesville (2009), Brownstown Central (2013), Gibson Southern (2013)

CLASS 2A: Whiting (1997), Bremen (2014), Woodlan (1988), Winchester (none), Indianapolis Scecina (2013), Indianapolis Howe (none), Monrovia (2014), Evansville Mater Dei (2014)

CLASS 1A: Pioneer (2014), Lafayette Central Catholic (2014), Northfield (none), Adams Central (2011), North Vermillion (2014), Indianapolis Lutheran (2014), West Washington (2012), Linton-Stockton (2014)

HEAD OF THE CLASS

Here are the all-time leaders in playoff wins (records through 11/14/15).

Fort Wayne Bishop Luers - 122-22 (.847)

Indianapolis Bishop Chatard – 115-23 (.833)

Carmel – 113-32 (.779)

Indianapolis Cathedral – 111-22 (.835)

Penn – 110-31 (.779)

Fort Wayne Bishop Dwenger 101-31 (.765)

Indianapolis Roncalli - 100-26 (.794)

Jimtown – 98-30 (.766)

Ben Davis - 97-24 (.802)

Fort Wayne Snider – 97-32 (.752)

Sheridan – 94-27 (.777)

Hobart - 92-33 (.736)

Evansville Mater Dei - 89-32 (.736)

NorthWood - 87-33 (.725)

Warren Central - 82-24 (.774)

BEST COMBINED RECORD DURING 2014-2015 (bolded teams still active)

New Palestine (27-0),Evansville Mater Dei (26-2),North Vermillion (27-1), Columbus East (24-2), Pioneer (25-3),Penn (24-2),Bloomington South (22-3),Gibson Southern (23-2), Whiting (22-2),Carmel (23-4),Linton-Stockton (23-3), Jasper (20-4), Plymouth (21-4), Tri-Central (20-3), Brownstown Central (20-4), Tri-West (22-5), Lafayette Central Catholic (23-4), Monrovia (23-4), Andrean (21-5), Center Grove (22-4), Eastern Hancock (20-4), Evansville Reitz (20-4), Heritage Hills (20-4), Winamac (20-4), Fort Wayne Snider (21-4), Leo (20-5), Wheeler (19-4),*Winchester (20-5), Woodlan (21-4), Batesville (19-5), Northeastern (18-4), Northview (18-4),West Lafayette (19-4), Kokomo (18-4)*.

UPS AND DOWNS

LONGEST CURRENT WINNING STREAKS

North Vermillion has captured 10 consecutive playoff games.

New Palestine has nine tournament wins in a row.

New Palestine has won 27 games in a row.

Center Grove, Gibson Southern, Lafayette Central Catholic, and Woodlan have a 13-game winning streak.

Fort Wayne Bishop Dwenger, Kokomo, and Monrovia have won 12 straight games.

ALL-TIME SECTIONAL CHAMPIONSHIPS (updated 11/14/15)

Carmel 27, Indianapolis Bishop Chatard 25, Fort Wayne Snider 24, Fort Wayne Bishop Dwenger 23, Fort Wayne Bishop Luers 22, Jimtown 22, Penn 22, Indianapolis Cathedral 21, Indianapolis Ben Davis 20, Hobart 19, Sheridan 19, Evansville Mater Dei 19, Adams Central 18, Indianapolis Roncalli 18, Andrean 17,  NorthWood 17, Lawrenceburg 16, Warren Central 16, East Central 16, Evansville Reitz 15, Griffith 15, Indianapolis Cardinal Ritter 15, Bremen 14, Jasper 13, Linton-Stockton 13, Heritage Hills 12, North Judson 12, Lowell 12, Zionsville 12, Center Grove 11, Eastbrook 11, Merrillville 11, Tri-West 11, Bloomington South 11, Brownstown Central 11, West Lafayette 11, Columbus East 10, Eastern Hancock 10, Evansville Memorial 10, Hagerstown 10, Hamilton Southeastern 10, South Bend St. Joseph 10, South Putnam 10, Valparaiso 10.

ALL-TIME REGIONAL CHAMPIONS (updated 11/14/15)

Fort Wayne Bishop Dwenger 19, Carmel 18, Fort Wayne Bishop Luers 18, Indianapolis Bishop Chatard 18, Indianapolis Cathedral 17, Penn 16, Hobart 15, Ben Davis 15, Fort Wayne Snider 15, Indianapolis Roncalli 14, Sheridan 14, Indianapolis Cardinal Ritter 13, Evansville Mater Dei 12, Jimtown 12, Center Grove 11, Jasper 11, NorthWood 10, Adams Central 10, South Putnam 10, Bloomington South 9, Heritage Hills 9, Linton-Stockton 9, Tri-West 9, Warren Central 8, Bremen 8, Andrean 8, Columbus East 8, West Lafayette 8, Evansville Memorial 7, Franklin Central 7.

ALL-TIME SEMISTATE CHAMPIONS (updated 11/14/15)

Fort Wayne Bishop Luers 15, Indianapolis Bishop. Chatard 13, Indianapolis Cathedral 13, Indianapolis Roncalli 11, Penn 11, Sheridan 10, Ben Davis 10, Carmel 10, Hobart 9, Indianapolis Cardinal Ritter 9, Fort Wayne Bishop Dwenger 8, Warren Central    8, Fort Wayne Snider 6, Franklin Central 6, Jimtown 6, Andrean 6, Tri-West 6, Lafayette Central Catholic 5, NorthWood 5, Evansville Mater Dei 5, Bremen 4, Indianapolis Scecina 4, South Bend St. Joseph 4, Bloomington South 3, Concord 3, Fountain Central 3, Goshen 3, Hamilton Southeastern 3, Jasper 3, Lowell 3, Southridge 3, Tipton 3, West Lafayette 3, Zionsville 3, Center Grove 3.

ALL-TIME STATE CHAMPIONS (updated 11/14/15)

Indianapolis Bishop Chatard 12, Indianapolis Cathedral 12, Fort Wayne Bishop Luers 11, Sheridan 9, Indianapolis Roncalli 8, Warren Central 8, Ben Davis 8, Carmel 7, Lafayette Central Catholic 6, Penn 5, Franklin Central 4, Hobart 4, Tri-West 4, Indianapolis Cardinal Ritter 4, Jimtown 4, Fort Wayne Bishop Dwenger 3, Mishawaka Marian 3, Andrean 2, Blackford 2, Bloomington South 2, Bremen 2, Brownsburg 2, Castle 2, Columbus East 2, Evansville Reitz 2, Goshen 2, Indianapolis Scecina 2, Lawrenceburg 2, North Montgomery 2, West Lafayette 2, Zionsville 2.

WINNINGEST ACTIVE COACHES (Bolded indicates still playing) (Through 11/14/15)

Larry "Bud" Wright (Sheridan) 395, Russ Radtke (New Prairie) 330,*Mike Gillin (Indian Creek) 299, Bob Gaddis (Columbus East) 277, Mo Moriarity (Bloomington South) 273, Rick Wimmer (Fishers) 241, Tim Roth (Winamac) 235, Bruce Scifres (Indianapolis Roncalli) 233, Jeff Adamson (Eastbrook) 229, Rick Streiff (Indianapolis Cathedral) 228, Reed May (Brownstown Central) 228, John Broughton (Pendleton Heights) 226, Scott Mannering (Lewis Cass) 223, Leroy Marsh (Munster) 218, George Gilbert (Tri-Central) 214, Mike Johnson (Pioneer) 214, Jim Davis (North White) 208,Vince Lorenzano (Indianapolis Bishop Chatard) 209, Eric Moore (Center Grove) 208, Grant Zgunda (Delta) 204, Scot Shaw (Elkhart Memorial) 200,Kevin O'Shea (Lafayette Central Catholic) 200, Mark Bless (Avon) 199, Mike Goebel (Evansville Mater Dei) 196, Brian Moore (Lafayette Jeff) 187, Brett Colby (Kokomo) 188, Bart Curtis (Mishawaka) 185, John Hendryx (Knox) 181, Kirk Kennedy (Franklin County) 179,Sherwood Haydock (Woodlan) 166, Jeff Cain (Whiting) 163, Ott Hurrle (Indianapolis Scecina) 162, Herb King (Rockville) 160, *Tim Able (Triton Central) 152.

This article has been reproduced in a new format and may be missing content or contain faulty links. Please use the Contact Us link in our site footer to report an issue.

Related Content

2021 Season Tickets Available Now!

Our 2021 home opponents are locked in. Secure your seats for the next season and defend home turf against the Seattle Seahawks, LA Rams, New England Patriots and more.

Advertising