The Indiana Football Digest's Insider - 2016 Playoffs Round 1

By Paul Condry and Matt Kopsea

fridaynightfootball-02.jpg

HOT OFF THE PRESS

Blackford snapped its 20-game losing streak with a 28-6 victory over Taylor.

Jennings County ended its 11-game losing skid with a 17-7 win over Madison.

New Prairie's Russ Radtke needs one more victory to move into a tie for third place all-time with Penn's Chris Geesman with 339 wins.

Michael Lindauer was 15-of-32 for 205 yards and four touchdowns in Evansville Memorial's 29-20 win over top-ranked (Class 3A) and defending sectional champion Gibson Southern. The Titans were without quarterback Isaac Sellers, who was out with a broken collarbone.

Columbus East benefitted from four turnovers and more than 100 yards rushing and two touchdowns each from Josh Major (128 yards) and Jamon Hogan (120 yards) in a 35-7 upset of No. 2 (Class 5A) New Palestine.

Ben Stevens became Danville's single-season touchdown reception leader in the Warriors' 53-12 win over Indianapolis Northwest. Stevens had seven catches for 190 yards and three scores to give him 13 for the season and broke head coach K.C. Woods' previous mark of 12 scores.

Ross Eckert's one-yard touchdown run in overtime helped Southridge claim a 37-34 win over Heritage Hills.

Colten Schuler's 87-yard kickoff return lifted Plymouth to a 26-23 win over Angola.

HERE'S TO THE WINNERS

The following coaches earned their first victory at their new place of employment.

Randy Sehy – Blackford (28-6 over Taylor).

LONGEST CURRENT WINNING STREAKS

Lafayette Central Catholic has 25 consecutive wins.

Fort Wayne Snider has won 15 straight contests.

LONGEST CURRENT LOSING STREAKS

Clarksville has a 25-game losing streak.

Hammond Bishop Noll has lost 24 straight games.

Hammond Clark and Prairie Heights have 22 losses in a row.

Wood Memorial have suffered 21 straight losses

Bowman Academy and Evansville Bosse have lost 14 straight games.

Rochester has dropped 13 consecutive contests.

South Dearborn, South Bend Clay, and Rock Creek Academy have suffered 12 losses in a row.

Mount Vernon (Posey), Norwell, Oldenburg Academy, and Taylor have lost 11 consecutive games.

Bloomington North, Crawford County, and Indianapolis Pike have lost 10 straight games.

UPS AND DOWNS

Here is the last time these teams started 10-0: Carroll (Flora) (1996), Covenant Christian (first time), Fort Wayne Snider (9-0-2012), Hanover Central (first time), Indianapolis Roncalli (1999), Lafayette Central Catholic (2015), Linton-Stockton (2013), Mississinewa (first time), Monroe Central (first time), New Haven (9-0-1980), New Palestine (2015), NorthWood (1996). Penn (9-0-2014), Pioneer (2015), West Washington (2015), Woodlan (2015).

Here is the last time these teams started 0-10: Bloomington North (0-9-2004), Bowman Academy (first time), Clarksville (2015), Crawford County (0-9 2012), Evansville Bosse (1982), Hammond Clark (2015), Hammond Bishop Noll (2015), Indianapolis Pike (0-9-1985), Mount Vernon (Posey) (first time), Norwell (first time), Oldenburg Academy (first time), Prairie Heights (2015). Rochester (1981), South Bend Clay (first time), South Dearborn (2013), Taylor (2014).

MOST IMPROVED REGULAR SEASON RECORDS: Greencastle (1-8 to 8-1), North Miami (1-8 to 8-1), Portage (0-9 to 6-3), Covenant Christian (2-4 to 9-0), Danville (2-7 to 7-2), Lebanon (2-7 to 7-2), Marion (0-9 to 5-4), Carroll (Flora) (5-4 to 9-0), Indianapolis Roncalli (5-4 to 9-0), Brownsburg (4-5 to 8-1), Northfield (4-5 to 8-1), North Newton (3-6 to 7-2), Evansville Memorial (2-7 to 6-3), Clinton Central (1-8 to 5-4), South Adams (1-8 to 5-4), East Chicago Central( 4-5 to 7-1), Michigan City (2-6 to 6-3), Switzerland County (0-9 to 3-5), Hanover Central (6-3 to 9-0), Mississinewa (6-3 to 9-0), NorthWood (6-3 to 9-0), Evansville Central (5-4 to 8-1), Lawrenceburg (5-4 to 8-1), Angola (4-5 to 7-2), Fort Wayne Concordia (4-5 to 7-2), Indianapolis Scecina (4-5 to 7-2), Knox (4-5 to 7-2), Milan (4-5 to 7-2), Griffith (3-6 to 6-3), Seymour (3-6 to 6-3).

ALL-TIME LEADERS IN PLAYOFF WINS: Fort Wayne Bishop Luers - 123-22 (.846), Indianapolis Bishop Chatard – 118-23 (.837), Carmel – 113-32 (.779), Indianapolis Cathedral – 111-22 (.835), Penn – 110-32 (.775), Fort Wayne Bishop Dwenger 105-31 (.772), Indianapolis Roncalli - 101-27 (.789), Fort Wayne Snider – 99-32 (.756), Jimtown – 99-30 (.767), Ben Davis - 97-24 (.802), Sheridan – 95-27 (.779), Hobart - 93-33 (.738), Evansville Mater Dei - 90-32 (.738), NorthWood - 88-33 (.727), Warren Central - 82-24 (.774).

ALL-TIME SECTIONAL CHAMPIONS: Carmel 27, Indianapolis Bishop Chatard 25, Fort Wayne Snider 24, Fort Wayne Bishop Dwenger 23, Fort Wayne Bishop Luers 22, Jimtown 22, Penn 22, Indianapolis Cathedral 21, Indianapolis Ben Davis 20, Hobart 19, Sheridan 19, Evansville Mater Dei 19, Adams Central 18, Indianapolis Roncalli 18, Andrean 17,  NorthWood 17, Lawrenceburg 16, Warren Central 16, East Central 16, Evansville Reitz 15, Griffith 15, Indianapolis Cardinal Ritter 15, Bremen 14, Jasper 13, Linton-Stockton 13, Heritage Hills 12, North Judson 12, Lowell 12, Zionsville 12, Center Grove 11, Eastbrook 11, Merrillville 11, Tri-West 11, Bloomington South 11, Brownstown Central 11, West Lafayette 11, Columbus East 10, Eastern Hancock 10, Evansville Memorial 10, Hagerstown 10, Hamilton Southeastern 10, South Bend St. Joseph 10, South Putnam 10, Valparaiso 10.

ALL-TIME REGIONAL CHAMPIONS: Fort Wayne Bishop Dwenger 19, Carmel 18, Fort Wayne Bishop Luers 18, Indianapolis Bishop Chatard 18, Indianapolis Cathedral 17, Penn 16, Hobart 15, Ben Davis 15, Fort Wayne Snider 15, Indianapolis Roncalli 14, Sheridan 14, Indianapolis Cardinal Ritter 13, Evansville Mater Dei 12, Jimtown 12, Center Grove 11, Jasper 11, NorthWood 10, Adams Central 10, South Putnam 10, Bloomington South 9, Heritage Hills 9, Linton-Stockton 9, Tri-West 9, Warren Central 8, Bremen 8, Andrean 8, Columbus East 8, West Lafayette 8, Evansville Memorial 7, Franklin Central 7.

ALL-TIME SEMISTATE CHAMPIONS: Fort Wayne Bishop Luers 15, Indianapolis Bishop. Chatard 14, Indianapolis Cathedral 13, Indianapolis Roncalli 11, Penn 11, Sheridan 10, Ben Davis 10, Carmel 10, Hobart 9, Indianapolis Cardinal Ritter 9, Fort Wayne Bishop Dwenger 9, Warren Central    8, Fort Wayne Snider 7, Franklin Central 6, Jimtown 6, Andrean 6, Tri-West 6, Lafayette Central Catholic 6, NorthWood 5, Evansville Mater Dei 5, Bremen 4, Indianapolis Scecina 4, South Bend St. Joseph 4, West Lafayette 4, Bloomington South 3, Concord 3, Fountain Central 3, Goshen 3, East Central 3, Hamilton Southeastern 3, Jasper 3, Lowell 3, Southridge 3, Tipton 3, Zionsville 3, Center Grove 3.

ALL-TIME STATE CHAMPIONS:Indianapolis Bishop Chatard 13, Indianapolis Cathedral 12, Fort Wayne Bishop Luers 11, Sheridan 9, Indianapolis Roncalli 8, Warren Central 8, Ben Davis 8, Carmel 7, Lafayette Central Catholic 7, Penn 5, Franklin Central 4, Hobart 4, Tri-West 4, Indianapolis Cardinal Ritter 4, Jimtown 4, Fort Wayne Bishop Dwenger 4, Mishawaka Marian 3, Andrean 2, Blackford 2, Bloomington South 2, Bremen 2, Brownsburg 2, Castle 2, Center Grove 2, Columbus East 2, Evansville Reitz 2, Fort Wayne Snider 2, Goshen 2, Indianapolis Scecina 2, Lawrenceburg 2, North Montgomery 2, West Lafayette 2, Zionsville 2.

WINNINGEST ACTIVE COACHES:Larry "Bud" Wright (Sheridan) 401, Russ Radtke (New Prairie) 338, Mike Gillin (Indian Creek) 305, Bob Gaddis (Columbus East) 286, Mo Moriarity (Bloomington South) 281, John Hart (Browsnburg) 276, Rick Wimmer (Fishers) 244, Bruce Scifres (Indianapolis Roncalli) 243, Tim Roth (Winamac) 241, Jeff Adamson (Eastbrook) 238, Reed May (Brownstown Central) 237, Rick Streiff (Indianapolis Cathedral) 233, Scott Mannering (Twin Lakes) 226, Leroy Marsh (Munster) 223, George Gilbert (Tri-Central) 218, Eric Moore (Center Grove) 217, Mike Johnson (Logansport) 216, Vince Lorenzano (Indianapolis Bishop Chatard) 216, Jim Davis (North White) 212, Kevin O'Shea (Lafayette Central Catholic) 212, Mark Bless (Avon) 204, Scot Shaw (Elkhart Memorial) 202, Mike Goebel (Evansville Mater Dei) 202, Brett Colby (Kokomo) 194, Bart Curtis (Mishawaka) 193, John Hendryx (Knox) 189, Kirk Kennedy (Franklin County) 186, Sherwood Haydock (Woodlan) 176, Jeff Cain (Whiting) 173, Ott Hurrle (Indianapolis Scecina) 170, Larry McWhorter (Covenant Christian) 164, Herb King (Attica) 164, Tim Able (Triton Central) 158, Reggie Glon (Mishawaka Marian) 154, Cory Yeoman (Penn) 151.

MILESTONES: CLOSING IN ON 150:Darrin Fisher (Whiteland) 147. CLOSING IN ON 100:Kevin Mills (Crawford County) 99.

This article has been reproduced in a new format and may be missing content or contain faulty links. Please use the Contact Us link in our site footer to report an issue.

Related Content

Advertising