The Indiana Football Digest's Insider – 2015 Volume 1

Movin’ On Up Or Down - Ihsaa Reclassifications

indiana-football-digest.jpg

The Indiana Football Digest's Insider – 2015 Volume 1

BY PAUL CONDRY AND MATT KOPSEA

Movin' On Up Or Down - Ihsaa Reclassifications

CLASS 6A TO 5A

Castle, Indianapolis Tech, and Lafayette Jefferson

CLASS 5A TO 6A

Indianapolis Cathedral* and LaPorte

CLASS 5A TO 4A

Fort Wayne Wayne, Jennings County, Munster, and Richmond

CLASS 4A TO 5A

Columbus East, Mishawaka, Muncie Central, New Palestine, and Plainfield

CLASS 4A TO 3A

Danville, Griffith, Indianapolis Bishop Chatard*, Indianapolis Northwest, and Norwell

CLASS 3A TO 4A

Andrean*, Delta, Edgewood, Evansville Bosse, Mississinewa, Silver Creek, and Western

CLASS 3A TO 2A

Blackford, Eastbrook, Gary Roosevelt, Knox, Mitchell, Rochester, and Whitko

CLASS 2A TO 3A

Benton Central, Indianapolis Manual, Indianapolis Washington, Rensselaer Central*, Southridge, Sullivan, Tipton, and Wheeler

CLASS 2A TO 1A

Eastern Greene, Knightstown, Lafayette Central Catholic*, North Judson‐San Pierre, North Knox, Shenandoah, and Tell City

CLASS 1A TO 2A

Eastern Hancock, Indianapolis Howe, Northeastern, South Adams, Whiting, and Winamac

  • Denotes change due to IHSAA Tournament Success Factor ** Denotes school opted to play in higher class

NEW FACES IN NEW PLACES - 2015 COACHING CHANGES

School                   Previous Coach                  New Coach

Benton Central        Doug Nelson                     Ed Robson

Boonville                 James Blankenship            Darin Ward

Carmel                             Kevin Wright                    John Hebert

Caston                   Chris Ulerick                    Brady Jones

Charlestown            Darin Ward                      Jason Hawkins

Clinton Prairie         Shawn Wines                    K.C. Woods

Cloverdale              Jarrod Duff                     Tony Meyer

Concord                 Tim Dawson                      Craig Koehler

Corydon Central      Mike Spencer                   Andrew Smith

Eastern (Pekin)       John Dablow                    Luke Dean

Edinburgh               Bill Unsworth                    Derrick Ball

Elkhart Memorial     Bill Roggeman                   Scot Shaw

Evansville Bosse       Andre Thomas                  Eric Schnur

F.W. Wayne            Scot Shaw                       Derrick Moore

Franklin Central      Burt Austin                      Grant Lewis

Fountain Central      Brian Moore                     Raymond Jones

Griffith                 Jim Pickett                      Ben Geffert

Greencastle            Ryan Spoonmore               Mike Meyer

Hammond Morton    Roy Richards                     Nic Morales

Hanover Central               Robert Harrison       Pete Koulianos

Huntington North              Trent Fine              Rick Burnau

Indianapolis Broad Ripple   Ken McMichel                   Jamie Rickard

Indianapolis Manual           Jeff Lakin              Rufus Sanders

Indianapolis Northwest      John Butler            Ibrahim Tawfeek

Indianapolis Pike               Derek Moyers         Jimmy Graves

Indianapolis Shortridge     Steve Moorman       Chris Edison

Indianapolis Washington    Gregg Bacon Jr.      Andy Mappes

Jeffersonville                   Lonnie Oldham        Alfonso Browning

Jennings County                Dustin Roller           Rick Zimmerman

John Glenn                       Dave Sharpe           Damon Groves

Lafayette Jeff                 Andy Kennedy                   Brian Moore

Lake Station                     Rich Lunsford                   Adam Hudak

LaPorte                            Bob Schellinger       Dave Sharpe

Lebanon                           Kent Wright           Neil Kazmierczak

Knox                                Chris McGowen        John Hendryx

Madison-Grant                  Craig Barr              Kyle Booher

Merrillville                        Zac Wells               Brad Seiss

Muncie Central                 Brad Seiss              Adam Morris

New Albany                      Charlie Fields          Sean Coultis

North Decatur                 Josh Benjamin        Steve Stirn

North Knox                      Shawn McDowell      Josh Chambers

North Newton                  Aaron Sauter          Jeff Bean

Northwestern                   John Hendryx         Alex Stewart

River Forest                     Rob Hanson            Austen Robison

South Adams                    Rick Burkhalter       Grant Moser

Tippecanoe Valley             Scott Bibler            Darin Holsopple

Tri                                  C.J. Miller              Adam Kilian

Triton                              John Johns            Ron Brown

Silver Creek                     Jason Hawkins        John Dablow

South Central                            Rick Burnau            Eric Stephens

South Dearborn                Chris Nobbe           Rand Ballart

South Decatur                  Rodney Martin        Tony Bell

Union City                        Keith Maloy            Mike Thompson

Washington                      Kelly Brashear         Jake Durnil

UPS AND DOWNS

LONGEST CURRENT WINNING STREAKS

Indianapolis Cathedral has won 30 consecutive tournament contests.

New Palestine, North Vermillion, and Rensselaer Central have won 15 consecutive games.

Tri-West has won 14 games in a row.

Ben Davis has won seven consecutive games.

Indianapolis Cathedral has captured six wins in a row.

LONGEST CURRENT LOSING STREAKS

Taylor has 36 consecutive losses.

Goshen has dropped 23 consecutive games on the field and 18 straight overall.

Indianapolis Manual and Riverton Parke have 18 straight setbacks.

Traders Point Christian has dropped 17 straight games.

Fremont has 15 consecutive losses.

Indianapolis Northwest and River Forest have dropped 12 straight games.

Brown County, North Central (Indianapolis), Tri, Washington, and Wood Memorial have 11 straight losses

Cloverdale, Frankton, and South Bend Riley have lost nine games in a row.

Crawfordsville, New Castle, North Decatur, and Jennings County have lost eight games in a row.

CONSECUTIVE REGULAR SEASON WINS

Columbus East 34, North Vermillion 28, Brownstown Central 25, Penn 23, Andrean 22, Winamac 19, Evansville Mater Dei 18, New Palestine 18, Indian Creek 15, Carroll (F.W.) 13, Northeastern 12, Plymouth 12, Rensselaer Central 10, Whiting 10.

CONSECUTIVE REGULAR SEASON LOSSES

Taylor 32, #Goshen 20, Indianapolis Manual 17, Riverton Parke 16, Fremont 13, Brown County 11, Bowman Academy 11, Eastern (Pekin) 10, Indianapolis Northwest 10, River Forest 10. # - games on the field.

COACHING MILESTONES

CLOSING IN ON 400

Larry Wright (Sheridan) 392

CLOSING IN ON 300

Mike Gillin (Indian Creek) 292

CLOSING IN ON 200

Scot Shaw (Elkhart Memorial) 198

Eric Moore (Center Grove) 196

Grant Zgunda (Delta) 195

CLOSING IN ON 100

Jim O'Hara (Eastern Hancock) 97

Roger Dodson (Greenfield-Central) 97

Chris DePew (Garrett) 96

Andy Dorrel (Culver Academy) 95

Chad Zolman (Homestead) 93

Andy Thomas (Angola) 93

Brian Glesing (Floyd Central) 91

This article has been reproduced in a new format and may be missing content or contain faulty links. Please use the Contact Us link in our site footer to report an issue.

Related Content

2023 Season Tickets On Sale Now!

2023 Season Tickets On Sale Now!

Secure the best seats, benefits & more for next season! Be there live for exciting matchups against the Pittsburgh Steelers, Tampa Bay Buccaneers and more opponents to be announced soon. Learn more today!

Advertising