Advertising

Indiana Football Digest's Insider - 2018 Postseason Week Five

HOT OFF THE PRESS

Huntington North will have a new face on the sidelines in 2019 with the resignation of Rick Burnau after four seasons with a 9-32 mark, including a 4-6 finish this past fall.

LaPorte’s David Sharpe resigned after four years with 26-17 record, including a 4-7 mark this season.

South Bend Washington is on the lookout for a new boss with Jay Johnson stepping down after compiling a 24-50 record over seven seasons, including a 3-7 record in 2018.

Ron Colby, the father of former Kokomo coach Brett Colby, and grandfather of Maconaquah coach Austin Colby, passed away on November 18 at the age of 77 years old. Colby served as an assistant for 28 years under his son at his various stops and recently assisted his grandson at Maconquah.

Decatur Central ended defending Class 5A state champion Columbus East’s 10-game post-season and 11-game regular season winning streak with a 27-24 triumph. It was the Hawks’ first semistate crown as well.

Evansville Central claimed its first semistate title with 30-14 decision over Marion in the Class 4A southern semistate.

Western Boone ended defending Class 2A state champion Southridge’s run with a 48-7 triumph in the Class 2A southern semistate,

A goal line stand in the final minute helped No. 1 Warren Central hang on for a 27-20 win over No. 7 Center Grove in the Class 6A southern semistate.

Zane Shilts’ 28-yard field goal as time expired lifted No. 5 Eastbrook to a 34-33 win over No. 11 Bremen in the Class 2A northern semistate.

New Palestine junior running back Charlie Spegal established a new state record for touchdowns in a season with his three scores in Saturday’s 35-10 win over Michigan City in the Class 5A northern semistate. He now has 68 touchdowns for the seasons, breaking the previous mark of 66 established by Sheridan’s Brett Law in 1988 and now just needs three scores to tie the national record.

Here is the last time these teams were 14-0: West Lafayette (2009), Pioneer (2017), Western Boone (1998), Evansville Memorial (first time), New Palestine (13-0-2015), Warren Central (13-0-2006).

Go to www.ihsaa.org for complete results and matchups for the 46th Indiana High School Athletic Association Football State Tournament presented by the Indianapolis Colts.

LONGEST WINNING STREAKS

Pioneer and Evansville Memorial have captured 11 straight post-season wins.

Pioneer has a 29-game winning streak.

Evansville Memorial has won 22 games in a row.

West Lafayette and Western Boone have a 14-game winning streak.

New Palestine and Warren Central have earned 13 consecutive victories.

Eastbrook and North Vermillion have won 10 straight games.

Decatur Central has claimed nine consecutive victories.

Evansville Central has registered seven wins in a row.

Fort Wayne Bishop Dwenger has a six-game winning streak.

Carmel has posted five straight wins.

SEMISTATE SCORES

CLASS 6A

Carmel 14, Valparaiso 10

Warren Central 27, Center Grove 20

CLASS 5A

New Palestine 35, Michigan City 10

Decatur Central 27, Columbus East 24

CLASS 4A

Fort Wayne Bishop Dwenger 24, Mishawaka 6

Evansville Central 30, Marion 14

CLASS 3A

West Lafayette 27, Fort Wayne Bishop Luers 14

Evansville Memorial 42, Indianapolis Bishop Chatard 17

CLASS 2A

Eastbrook 34, Bremen 33

Western Boone 48, Southridge 7

CLASS 1A

Pioneer 38, Adams Central 7

North Vermillion 14, Indianapolis Lutheran 7

Prior to 2018, here is the last time these teams won a semistate title: CLASS 6A: Carmel (2016), Warren Central (2013) CLASS 5A: New Palestine (2015), Decatur Central (never) CLASS 4A: Fort Wayne Bishop Dwenger (2015), Evansville Central (never) CLASS 3A: West Lafayette (2015), Evansville Memorial (2017) CLASS 2A: Eastbrook (2016), Western Boone (1998). CLASS 1A: Pioneer (2017), North Vermillion (2014)

STATE CHAMPIONSHIP PAIRINGS

Friday, November 23

CLASS 2A: Eastbrook (13-1) vs. Western Boone (14-0), Noon

CLASS 4A: Fort Wayne Bishop Dwenger (13-1) vs. Evansville Central (13-1), 3:30 p.m.

CLASS 6A: Warren Central (13-0) vs. Carmel (11-2), 7:05 p.m.

Saturday, November 24

CLASS 1A: North Vermillion (13-1) vs. Pioneer (14-0), Noon

CLASS 3A: West Lafayette (14-0) vs. Evansville Memorial (14-0), 3:30 p.m.

CLASS 5A: Decatur Central (12-1) vs. New Palestine (13-0), 7:05 p.m.

Here is the last time these teams won a state championship: CLASS 6A: Carmel (2016), Warren Central (2013) CLASS 5A: New Palestine (2014), Decatur Central (never) CLASS 4A: Fort Wayne Bishop Dwenger (2015), Evansville Central (never) CLASS 3A: West Lafayette (2009), Evansville Memorial (2017) CLASS 2A: Eastbrook (never), Western Boone (1988). CLASS 1A: Pioneer (2017), North Vermillion (2014)

ALL-TIME LEADERS IN PLAYOFF WINS (Bolded teams still active in playoffs): Fort Wayne Bishop Luers - 131-25 (.840), Indianapolis Bishop Chatard – 126-26 (.829), Carmel – 125-33 (.791), Indianapolis Cathedral – 118-25 (.825), Penn – 118-35 (.771), Fort Wayne Bishop Dwenger - 116-32 (.784), Indianapolis Roncalli – 106-29 (.785), Fort Wayne Snider – 106-35 (.752), Ben Davis - 105-25 (.808), Jimtown – 102-33 (.756), Sheridan – 98-30 (.766), Evansville Mater Dei - 96-35 (.733), NorthWood - 95-36 (.725), Hobart - 95-36 (.725), Warren Central - 89-26 (.774).

ALL-TIME SECTIONAL CHAMPIONS: Carmel 30, Indianapolis Bishop Chatard 27, Fort Wayne Snider 27, Fort Wayne Bishop Dwenger 25, Penn 24, Fort Wayne Bishop Luers 24, Indianapolis Cathedral 22, Indianapolis Ben Davis 22, Jimtown 22, Adams Central 20, Evansville Mater Dei 20, Hobart 20, Sheridan 19, East Central 19, Indianapolis Roncalli 19, NorthWood 18, Lawrenceburg 18, Warren Central 18, Andrean 17, Evansville Reitz 16, Indianapolis Cardinal Ritter 16, Griffith 15, Bremen 15, Lowell 15, Bloomington South 14, Linton-Stockton 14, Center Grove 14, Eastbrook 14, West Lafayette 14, Zionsville 14, Jasper 13, Brownstown Central 13, Castle 13, Columbus East 13, Evansville Memorial 13, Heritage Hills 12, North Judson 12, Tri-West 12, Mishawaka 12, Indianapolis Scecina 11, Fountain Central 11, Merrillville 11, Lafayette Central Catholic 11, Pioneer 11, South Putnam 11, Valparaiso 11, Eastern Hancock 10, Hagerstown 10, Hamilton Southeastern 10, Mishawaka Marian 10, New Palestine 10, Rensselaer Central 10, South Bend Saint
Joseph 10.

ALL-TIME REGIONAL CHAMPIONS: Fort Wayne Bishop Dwenger 21, Carmel 21, Fort Wayne Bishop Luers 19, Indianapolis Bishop Chatard 19, Indianapolis Cathedral 18, Penn 17, Ben Davis 17, Fort Wayne Snider 16, Hobart 15, Indianapolis Roncalli 15, Sheridan 14, Indianapolis Cardinal Ritter 14, Center Grove 13, Evansville Mater Dei 12, Jimtown 12, Adams Central 12, Jasper 11, NorthWood 11, Columbus East 11, South Putnam 10, Bloomington South 10, Linton-Stockton 10, Heritage Hills 9, Tri-West 9, Warren Central 9, Bremen 9, West Lafayette 9, Evansville Memorial 9, Andrean 8, East Central 8, Lafayette Central Catholic 8, Lowell 8, Franklin Central 7, South Bend Saint Joseph 7.

ALL-TIME SEMISTATE CHAMPIONS: Fort Wayne Bishop Luers 15, Indianapolis Bishop. Chatard 14, Indianapolis Cathedral 13, Indianapolis Roncalli 12, Penn 12, Carmel 12, Indianapolis Cardinal Ritter 10, Ben Davis 11, Sheridan 10, Fort Wayne Bishop Dwenger 10, Hobart 9, Warren Central 9, Fort Wayne Snider 7, Franklin Central 6, Jimtown 6, Andrean 6, Tri-West 6, Lafayette Central Catholic 6, NorthWood 6, Evansville Mater Dei 5, Pioneer 5, Bremen 4, East Central 4, Indianapolis Scecina 4, Lowell 4, South Bend Saint Joseph 4, Southridge 4, Evansville Memorial 4, New Palestine 4, West Lafayette 4, Center Grove 4, Bloomington South 3, Columbus East 3, Concord 3, Eastbrook 3, Fountain Central 3, Goshen 3, Hamilton Southeastern 3, Jasper 3, Tipton 3, Westfield 3, Zionsville 3, Western Boone 3.

ALL-TIME STATE CHAMPIONS: Indianapolis Bishop Chatard 13, Indianapolis Cathedral 12, Fort Wayne Bishop Luers 11, Ben Davis 9, Sheridan 9, Indianapolis Roncalli 9, Warren Central 8, Carmel 8, Lafayette Central Catholic 7, Indianapolis Cardinal Ritter 5, Penn 5, Franklin Central 4, Hobart 4, Tri-West 4, Jimtown 4, , Fort Wayne Bishop Dwenger 4, Columbus East 3, Mishawaka Marian 3, Andrean 2, Blackford 2, Bloomington South 2, Bremen 2, Brownsburg 2, Castle 2, Center Grove 2, Evansville Reitz 2, Fort Wayne Snider 2, Goshen 2, Pioneer 2, East Central 2, Indianapolis Scecina 2, Lawrenceburg 2, North Montgomery 2, West Lafayette 2, Pioneer 2, Zionsville 2.

WINNINGEST ACTIVE COACHES (Bolded names still active in playoffs): Larry “Bud” Wright (Sheridan) 418, Russ Radtke (New Prairie) 357, Mike Gillin (Mooresville) 319, Bob Gaddis (Columbus East) 315, Mo Moriarity (Bloomington South) 297, John Hart (Brownsburg) 294, Jeff Adamson (Eastbrook) 268, Reed May (Brownstown Central) 259, Rick Wimmer (Fishers) 256, Scott Mannering (Twin Lakes) 237, Eric Moore (Center Grove) 236, Mike Johnson (Logansport) 225, Kevin O'Shea (Indianapolis North Central) 226, Mark Bless (Avon) 224, Mike Goebel (Evansville Mater Dei) 217, Bart Curtis (Warsaw) 208, Scot Shaw (Elkhart Memorial) 207, John Hendryx (Knox) 206.

Advertising