Carey Indiana - click here to make your reservation

News

Print
RSS

Regional Travel Extremes

Posted Nov 15, 2013



This Week’s Games, Listed in Order By Travel Distance

Visiting teams that gain an hour are in bold.Visiting teams that lose an hour are in italics.

1.            130              Penn at Carmel (2:23)

2.            121              F.W. Concordia at West Lafayette (2:14)

3.            117              Westfield at F.W. Snider (2:04)

4.            116              Brownstown Central at Gibson Southern (2:14)

5.            114              Jasper at Columbus East (2:20)

6.            88.5            Bremen at Rensselaer Central (1:45)

7.            85.4            Fountain Central at Linton-Stockton (1:55)

8.            80.1            Jimtown at Andrean (1:22)

9.            77.6            Tri-Central at South Adams (1:34)

10.            75.6            Eastern Hancock at South Putnam (1:20)

11.            56.2            New Prairie at East Chicago Central (1:00)

12.            55.6            Bloomington North at Terre Haute North (1:17)

13.            48.0            Southridge at Paoli (1:01)

14.            32.8            Oak Hill at Tipton (0:45)

15.            29.2            Cathedral at Whiteland (0:31)

16.            24.7            Warren Central at Center Grove (0:35)

17.            20.7            Bishop Chatard at New Palestine (0:31)

18.            16.9            Mishawaka at Concord (0:24)

19.            14.3            Winamac at Pioneer (0:18)

20.            12.4            Brebeuf Jesuit at Guerin Catholic (0:21)

21.            11.8            Indianapolis Ritter at Indianapolis Scecina (0:15)

22.            9.6            New Haven at F.W. Dwenger (0:19)

 

Shortest Travel Distances Of The Tournament (all of the top 20 were in sectionals)

#1            2.5            Speedway at Indianapolis Ritter (final)

#2            2.9            Indianapolis Tindley at Indianapolis Shortridge (first round)

#3            3.0            Perry Meridian at Southport (semifinal)

#4            3.6            Fort Wayne Snider at Fort Wayne North (final)

#5            3.7            Highland at Hammond Gavit (first round)

#6-t            3.9            Indpls. Washington at Indianapolis Ritter (first round)

#6-t            3.9            Franklin at Whiteland (semifinal)

#6-t            3.9            S.B. Adams at Mishawaka (semifinal)

#9            4.4            Calumet at Gary Wallace (first round)

#10            4.7            South Bend St. Joseph at South Bend Washington (semifinal)

#11            4.9            Bloomington South at Bloomington North (final)

#12            5.0            Concord at Elkhart Central (final)

#13-t            6.2            East Chicago Central at Hammond Morton (first round)

#13-t            6.2            Andrean at Calumet (semifinal)

#13-t            6.2            Fort Wayne Luers at Fort Wayne Concordia (final)

#16            6.3            Indianapolis Lutheran at Indianapolis Howe (first round)

#17            6.5            Boone Grove at Wheeler (first round)

#18            6.6            East Chicago Central at Gary West Side (final)

#19            6.7            Valparaiso at Chesterton (semifinal)

#20-t            7.1            North Central at Lawrence North (1st rd); Gary West Side at Highland (semi)

Longest Distances Of The Tournament – All Weeks Combined – This Week Italic

#1            162            Seymour at Evansville Central (4A #24 quarterfinal)

#2            130            Penn at Carmel (6A semi-state)

#3            126            Evansville F.J. Reitz at Silver Creek (4A #24 semifinal)

#4            124            Carmel at Fort Wayne Carroll (6A regional)

#5-t            121            Terre Haute North at Castle (5A #16 semifinal)

#5-t            121            Fort Wayne Concordia at West Lafayette (3A regional)

#7-t            118            Owen Valley at Evansville F.J. Reitz (4A #24 quarterfinal)

#7-t            118            Lawrenceburg at Hamilton Heights (3A #30 quarterfinal)

#7-t            118            Frankfort at New Haven (4A #20 semifinal)

#10            117            Westfield at Fort Wayne Snider (5A regional)

#11            116            Brownstown Central at Gibson Southern (3A regional)

#12            114            Jasper at Columbus East (4A regional)

#13            113            Paoli at Triton Central (2A #39 final)

#14            111            Sullivan at South Spencer (2A #40 quarterfinal)

#15-t            108            Indianapolis Manual at Providence (2A #39 quarterfinal)

#15-t            108            Twin Lakes at Fairfield (3A #26 semifinal)

#15-t            108            West Lafayette at Yorktown (3A #28 final)

#18-t            106            North Posey at Eastern Greene (2A #40 quarterfinal)

#18-t            106            Providence at Triton Central (2A #39 semifinal)

#20-t            104            Boonville at Silver Creek (4A #24 quarterfinal)

#20-t            104            Floyd Central at Whiteland (5A #14 final)

 

Longest Travel Times Of The Tournament – All Weeks Combined – This Week Italic

#1            2:31            Seymour at Evansville Central (4A #24 quarterfinal; hour gained)

#2            2:23            Penn at Carmel (6A semistate)

#3            2:20            Jasper at Columbus East (4A regional)

#4-t            2:14            Fort Wayne Concordia at West Lafayette (3A regional)

#4-t            2:14            Brownstown Central at Gibson Southern (3A regional; hour gained)

#6            2:13            Twin Lakes at Fairfield (3A #26 semifinal)

#7            2:11            Terre Haute North at Castle (5A #16 semifinal; hour gained)

#8            2:08            Paoli at Triton Central (2A #39 final)

#9            2:07            Frankfort at New Haven (4A #20 semifinal)

#10-t            2:04            Lawrenceburg at Hamilton Heights (3A #30 quarterfinal)

#10-t            2:04            Westfield at Fort Wayne Snider (5A regional)

#12-t            2:03            Twin Lakes at Jimtown (3A #26 final)

#12-t            2:03            Linton-Stockton at Perry Central (1A #48 final; hour gained)

#14            2:01            Owen Valley at Evansville F.J. Reitz (4A #24 quarterfinal; hour gained)

#15            1:57            Evansville North at Terre Haute North (5A #16 final; hour lost)

#16-t            1:56            Evansville F.J. Reitz at Silver Creek (4A #24 semifinal; hour lost)

#16-t            1:56            South Putnam at West Washington (1A #46 semifinal)

#16-t            1:56            Delta at West Lafayette (3A #28 quarterfinal)

#19-t            1:55            Perry Central at South Knox (1A #48 quarterfinal; hour lost)

#19-t            1:55            Fountain Central at Linton-Stockton (1A regional)

 

 


Stay up-to-date on everything Colts! Sign-up for the Colts E-newsletter
Leave your comments below Join the COLTSTRONG Fan Community

Recent News

Recent Videos

Recent Photos